  • 2SEPC820MD+TSS
2SEPC820MD+TSS
advertisement
Manufacturer No:
2SEPC820MD+TSS
HK JDW NO:
590-2SEPC820MD+TSS
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
2SEPC820MD+TSS Overview
Systems need 5.3A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 8mOhm.Pin number 7 remains attached to a comp7nt.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 265mA @ 120Hz to function properly.A dissipation factor of 10 % is significant for this part.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
2SEPC820MD+TSS Features
5.3A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 8mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2SEPC820MD+TSS Applications
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
2SEPC820MD+TSS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    7
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    OS-CON™, SEPC
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    820μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    Box
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    500μA
  • Ripple Current
    5.3A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    265mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm