  • 2SWZ330M1.9X7.3
2SWZ330M1.9X7.3
advertisement
Manufacturer No:
2SWZ330M1.9X7.3
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-2SWZ330M1.9X7.3
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
2SWZ330M1.9X7.3
Purchasing and Inquiry
2SWZ330M1.9X7.3 Overview
There is an ESR (Equivalent Series Resistance) of 9mOhm on this electrical device.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~105°C.
2SWZ330M1.9X7.3 Features
a 9mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
2SWZ330M1.9X7.3 Applications
There are a lot of Rubycon 2SWZ330M1.9X7.3 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Motherboards
  • Phone chargers
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
2SWZ330M1.9X7.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PC-CON, SWZ
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2V
  • Capacitance
    330μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm