  • 350PX100KEFC18X31.5
350PX100KEFC18X31.5
advertisement
Manufacturer No:
350PX100KEFC18X31.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-350PX100KEFC18X31.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
PX 100μF Capacitor ±10% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
350PX100KEFC18X31.5
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    PX
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    370mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    370mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.319 33.50mm