  • 350USC220MEFC30X25
350USC220MEFC30X25
advertisement
Manufacturer No:
350USC220MEFC30X25
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-350USC220MEFC30X25
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
USC 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
350USC220MEFC30X25
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    USC
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.54A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.156A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm