  • 35SEPF39M+TSS
35SEPF39M+TSS
advertisement
Manufacturer No:
35SEPF39M+TSS
HK JDW NO:
590-35SEPF39M+TSS
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
35SEPF39M+TSS Overview
Systems need 2.8A @ 100kHz ripple current at high frequencies in order to function.A value of 30mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).To enable 140mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current @ Low Frequency must be provided.The dissipation factor for this part is 12 %.It is recommended to operate at -55°C~105°C for stable operation.
35SEPF39M+TSS Features
2.8A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 30mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
35SEPF39M+TSS Applications
  • Motherboards
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • LED driver power supplies
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Miniature high Power Supply.
Step5Bar-code shipping tag
35SEPF39M+TSS
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    OS-CON™, SEPF
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Type
    Polymer
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Voltage
    35V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    273μA
  • Ripple Current
    2.8A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.8A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    7mm