  • 35TGV100M10X10.5
35TGV100M10X10.5
advertisement
Manufacturer No:
35TGV100M10X10.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35TGV100M10X10.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
TGV 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.394Dia 10.00mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 448
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
35TGV100M10X10.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    TGV
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    100μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 125°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    275mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    550mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm