  • 35VXG2700MEFCSN22X25
35VXG2700MEFCSN22X25
advertisement
Manufacturer No:
35VXG2700MEFCSN22X25
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35VXG2700MEFCSN22X25
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
VXG 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.29A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
35VXG2700MEFCSN22X25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VXG
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.92222mA
  • Ripple Current
    1.29A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.4
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.29A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4835A @ 10kHz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm