  • 35ZLG4.7MEFC4X7
35ZLG4.7MEFC4X7
advertisement
Manufacturer No:
35ZLG4.7MEFC4X7
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-35ZLG4.7MEFC4X7
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ZLG 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 230mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
35ZLG4.7MEFC4X7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ZLG
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    1.4986mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    230mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Impedance
    640mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    34.5mA @ 120Hz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm