  • 35ZT100M8X11.5
35ZT100M8X11.5
advertisement
Manufacturer No:
35ZT100M8X11.5
HK JDW NO:
683-35ZT100M8X11.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
ZT 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 760mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~125°C Polar 3.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 5968
Step5Bar-code shipping tag
35ZT100M8X11.5
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    ZT
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Voltage - Rated AC
    35V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.105mA
  • Ripple Current
    760mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    94mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    190mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    760mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm