  • 400HXC390MEFCSN35X40
400HXC390MEFCSN35X40
advertisement
Manufacturer No:
400HXC390MEFCSN35X40
HK JDW NO:
683-400HXC390MEFCSN35X40
Description:
HXC 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.56A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
400HXC390MEFCSN35X40
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    HXC
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    390μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.18491mA
  • Ripple Current
    2.56A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.56A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.584A @ 10kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm