  • 400LLE1.5MEFCT78X9
400LLE1.5MEFCT78X9
advertisement
Manufacturer No:
400LLE1.5MEFCT78X9
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-400LLE1.5MEFCT78X9
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
LLE 1.5μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 30mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
400LLE1.5MEFCT78X9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    LLE
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    1.5μF
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    30mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    30mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    60mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm