  • 400MXC220MEFC25X40
400MXC220MEFC25X40
advertisement
Manufacturer No:
400MXC220MEFC25X40
HK JDW NO:
683-400MXC220MEFC25X40
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXC 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
400MXC220MEFC25X40
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    MXC
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.54A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm