  • 400QXW100MEFC12.5X45
400QXW100MEFC12.5X45
advertisement
Manufacturer No:
400QXW100MEFC12.5X45
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-400QXW100MEFC12.5X45
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
QXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
400QXW100MEFC12.5X45
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    QXW
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Height Seated (Max)
    1.850 47.00mm