  • 400USG470MEFC25X50
400USG470MEFC25X50
advertisement
Manufacturer No:
400USG470MEFC25X50
HK JDW NO:
683-400USG470MEFC25X50
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
USG 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
400USG470MEFC25X50
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    470μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.39A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.346A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm