  • 400USG68MEFCSN20X25
400USG68MEFCSN20X25
advertisement
Manufacturer No:
400USG68MEFCSN20X25
HK JDW NO:
683-400USG68MEFCSN20X25
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
USG 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.787Dia 20.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
400USG68MEFCSN20X25
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    68μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
    USG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.787Dia 20.00mm