  • 420KXF82MEFC25X20
420KXF82MEFC25X20
advertisement
Manufacturer No:
420KXF82MEFC25X20
HK JDW NO:
683-420KXF82MEFC25X20
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
KXF 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
420KXF82MEFC25X20
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    KXF
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    82μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    530mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    742mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm