  • 420USH1000MEFC35X50
420USH1000MEFC35X50
advertisement
Manufacturer No:
420USH1000MEFC35X50
HK JDW NO:
683-420USH1000MEFC35X50
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
USH 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
420USH1000MEFC35X50
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Series
    USH
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    1000μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.65A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.11A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm