  • 420VXG180MEFC30X25
420VXG180MEFC30X25
advertisement
Manufacturer No:
420VXG180MEFC30X25
HK JDW NO:
683-420VXG180MEFC30X25
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
VXG 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
420VXG180MEFC30X25
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    VXG
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    420V
  • Capacitance
    180μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.14A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.596A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm