  • 450BXW47MEFC18X20
450BXW47MEFC18X20
advertisement
Manufacturer No:
450BXW47MEFC18X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-450BXW47MEFC18X20
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
BXW 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 450mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
450BXW47MEFC18X20
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BXW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    450mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    460mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.15A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm