  • 450CXW150MEFC18X40
450CXW150MEFC18X40
advertisement
Manufacturer No:
450CXW150MEFC18X40
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-450CXW150MEFC18X40
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
CXW 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 970mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
450CXW150MEFC18X40
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    CXW
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    970mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    970mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.455A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm