  • 450KXF100MEFC30X20
450KXF100MEFC30X20
advertisement
Manufacturer No:
450KXF100MEFC30X20
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-450KXF100MEFC30X20
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
KXF 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
450KXF100MEFC30X20
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    KXF
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    610mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    854mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm