  • 4607M-901-471LF
4607M-901-471LF
advertisement
Manufacturer No:
4607M-901-471LF
HK JDW NO:
103-4607M-901-471LF
Package:
7-SIP
Datasheet:
4607M-901-471LF
Purchasing and Inquiry
4607M-901-471LF Overview
The maximal height seated reaches 0.200 5.08mm.0.701Lx0.150W 17.80mmx3.81mm is its size/dimension.There is no rated (DC) voltage (URdc) for this electrical device.- rated voltage of the chip is 50V volts.Temperature coefficient = X7R.There are no cases included with the product.Part number 2.54mm has a fixed terminal pitch.
4607M-901-471LF Features
the maximal height is 0.200 5.08mm
with the size / dimension of 0.701Lx0.150W 17.80mmx3.81mm
a rated (DC) voltage of 50V
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of X7R
a 2.54mm terminal pitch
4607M-901-471LF Applications
There are a lot of Bourns Inc. 4607M-901-471LF applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
4607M-901-471LF
  • Package / Case
    7-SIP
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    7
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2011
  • Series
    900
  • Size / Dimension
    0.701Lx0.150W 17.80mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    7
  • Termination
    SIP
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    3.81mm
  • Base Part Number
    4607M
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    6
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Circuit Type
    Bussed
  • Number of Capacitors
    6
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm