  • 4608M-902-102LF
4608M-902-102LF
advertisement
Manufacturer No:
4608M-902-102LF
HK JDW NO:
103-4608M-902-102LF
Package:
8-SIP
Datasheet:
4608M-902-102LF
Purchasing and Inquiry
4608M-902-102LF Overview
It reaches a maximum height of 0.200 5.08mm when seated.Size/dimension of 0.803Lx0.150W 20.40mmx3.81mm is used.The rated (DC) voltage (URdc) of this electrical device is 50V.There is no voltage rating on the chip.X7R is the temperature coefficient.There are no cases included with the product.The terminal pitch of this part is 2.54mm.
4608M-902-102LF Features
the maximal height is 0.200 5.08mm
with the size / dimension of 0.803Lx0.150W 20.40mmx3.81mm
a rated (DC) voltage of 50V
a voltage rating of 50V volts
A temperature coefficient of X7R
a 2.54mm terminal pitch
4608M-902-102LF Applications
There are a lot of Bourns Inc. 4608M-902-102LF applications of capacitor networks.
  • High density consumer electronics
  • Professional electronics
Step5Bar-code shipping tag
4608M-902-102LF
    Select All
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Package / Case
    8-SIP
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    8
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Published
    2011
  • Series
    900
  • Size / Dimension
    0.803Lx0.150W 20.40mmx3.81mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • Termination
    SIP
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1000pF
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    3.81mm
  • Base Part Number
    4608M
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Diameter
    508 μm
  • Circuit Type
    Isolated
  • Number of Capacitors
    4
  • Height Seated (Max)
    0.200 5.08mm
  • Length
    20.27mm