  • 500MXG150MEFCSN22X55
500MXG150MEFCSN22X55
advertisement
Manufacturer No:
500MXG150MEFCSN22X55
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-500MXG150MEFCSN22X55
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXG 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.24A 0.866Dia 22.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 4359
Step5Bar-code shipping tag
500MXG150MEFCSN22X55
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    150μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.24A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.24A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.736A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.244 57.00mm