  • 500USK820MEFCSN35X60
500USK820MEFCSN35X60
advertisement
Manufacturer No:
500USK820MEFCSN35X60
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-500USK820MEFCSN35X60
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
USK 820μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 12083
Step5Bar-code shipping tag
500USK820MEFCSN35X60
  • Factory Lead Time
    46 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    USK
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    820μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.89A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.446A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    2.441 62.00mm