  • 50NA0.47MEFC5X11
50NA0.47MEFC5X11
advertisement
Manufacturer No:
50NA0.47MEFC5X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50NA0.47MEFC5X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
50NA0.47MEFC5X11
Description:
NA 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50NA0.47MEFC5X11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    NA
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm