  • 50PX0.47MEFCTA5X11
50PX0.47MEFCTA5X11
advertisement
Manufacturer No:
50PX0.47MEFCTA5X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50PX0.47MEFCTA5X11
Package:
Radial, Can
Description:
PX 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50PX0.47MEFCTA5X11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    PX
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.47μF
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm