  • 50TXW470MEFC10X30
50TXW470MEFC10X30
advertisement
Manufacturer No:
50TXW470MEFC10X30
HK JDW NO:
683-50TXW470MEFC10X30
Package:
Radial, Can
Datasheet:
50TXW470MEFC10X30
Description:
TXW 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.22A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 6266
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
50TXW470MEFC10X30
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TXW
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.22A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.221A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.22A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm