  • 50YXM2.2MEFCTA5X11
50YXM2.2MEFCTA5X11
advertisement
Manufacturer No:
50YXM2.2MEFCTA5X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-50YXM2.2MEFCTA5X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXM 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
50YXM2.2MEFCTA5X11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXM
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    2.2μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.003mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    14.7mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    35mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm