  • 55A1131-24-2/4/6-9
55A1131-24-2/4/6-9
advertisement
Manufacturer No:
55A1131-24-2/4/6-9
HK JDW NO:
790-55A1131-24-2/4/6-9
Package:
Description:
55A1131-24-2/4/6-9
Step5Bar-code shipping tag
55A1131-24-2/4/6-9
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tin
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Blue, Red, Yellow
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    Shielded
  • Construction
    STRANDED
  • Number of Conductors
    3
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Application
    GENERAL PURPOSE, LIGHTWEIGHT
  • Wire/Cable Diameter
    940 μm
  • Outside Diameter
    2.8702 mm
  • Wire/Cable Color
    Blue
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Conductor Diameter
    640 μm
  • Strand Size
    36 AWG