  • 5M160ZM68C5N
5M160ZM68C5N
advertisement
Manufacturer No:
5M160ZM68C5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-5M160ZM68C5N
Package:
TFBGA
Datasheet:
5M160ZM68C5N
Description:
PMIC 68 Pin 1.4749GHz 1.8V TFBGA
Purchasing and Inquiry
5M160ZM68C5N Overview
This network has 128macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).It is embedded in the TFBGA package.There are 52 I/Os programmed in it.68terminations have been programmed into the device.This electrical part is wired with a terminal position of BOTTOM.It is powered from a supply voltage of 1.8V.There is a part included in Programmable Logic Devices.It has 68pins programmed.When using this device, YEScan also be found.It is recommended that the supply voltage be kept at 1.8Vto maximize efficiency.In order to store data, FLASHis used.Surface Mountis the mounting point of this electronic part.There are 68 pins embedded in the device.A maximum supply voltage of 1.89Vis used in its operation.A minimum supply voltage of 1.71V is required for it to operate.A programmable I/O count of 52 has been recorded.This frequency can be achieved at 1.4749GHz.It is recommended that the operating temperature exceed 0°C.A temperature less than 85°Cshould be used for operation.In its simplest form, it consists of 8 logic blocks (LABs).Basic building blocks have 160logic elements.It is recommended that the maximum frequency be less than 152MHz.The devices contain a memory of 1kBfor storing programs and data.
5M160ZM68C5N Features
TFBGA package
52 I/Os
68 pin count
68 pins
8 logic blocks (LABs)
5M160ZM68C5N Applications
There are a lot of Altera 5M160ZM68C5N CPLDs applications.
  • I2C BUS INTERFACE
  • Digital designs
  • DDC INTERFACE
  • Software-driven hardware configuration
  • State machine control
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Random logic replacement
  • Field programmable gate
  • ROM patching
  • Preset swapping
Step5Bar-code shipping tag
5M160ZM68C5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TFBGA
  • Number of Pins
    68
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    68
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    1.4749GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    25μA
  • Number of I/O
    52
  • Nominal Supply Current
    25μA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    14 ns
  • Frequency (Max)
    152MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    160
  • Number of Programmable I/O
    52
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    8
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height Seated (Max)
    1.2mm