  • EPM570T100I5N
EPM570T100I5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM570T100I5N
HK JDW NO:
2936-EPM570T100I5N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM570T100I5N
Description:
PMIC 100 Pin 201.1MHz 2.5V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM570T100I5N Overview
There are 440 macro cells, which provide radio coverage via high-power cell towers, antennas or masts in a mobile phone network.It is part of the TQFP package.As a result, it has 76 I/O ports programmed.The termination of a device is set to [0].The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.The power supply voltage is 2.5V.It is included in Programmable Logic Devices.In this chip, the 100pins are programmed.It is also possible to find IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3Vwhen using this device.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In this case, FLASHwill be used to store the data.The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 100pins on it.This device operates at a voltage of 3.6V when the maximum supply voltage is applied.With a minimal supply voltage of [0], it operates.A total of 76Programmable I/Os are present.This frequency is 201.1MHz.The operating temperature should be higher than -40°C.A temperature less than 100°Cshould be used for operation.In its simplest form, it consists of 57 logic blocks (LABs).There are 570 logic elements/cells on the device.There should be a lower maximum frequency than 304MHz.The devices embed a memory of 1kB available for storing programs and datas.
EPM570T100I5N Features
TQFP package
76 I/Os
100 pin count
100 pins
57 logic blocks (LABs)
EPM570T100I5N Applications
There are a lot of Altera EPM570T100I5N CPLDs applications.
  • Storage Cards and Storage Racks
  • Preset swapping
  • TIMERS/COUNTERS
  • Custom shift registers
  • Address decoders
  • High speed graphics processing
  • Reset swapping
  • I/O expansion
  • Voltage level translation
  • Pattern recognition
Step5Bar-code shipping tag
EPM570T100I5N
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    100
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    100
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    201.1MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.375V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    55mA
  • Number of I/O
    76
  • Nominal Supply Current
    55mA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    8.7 ns
  • Turn On Delay Time
    8.7 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    570
  • Number of Programmable I/O
    76
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    57
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    440
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height
    1mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm