  • 5M2210ZF256C5N
5M2210ZF256C5N
advertisement
Manufacturer No:
5M2210ZF256C5N
Manufacturer:
Altera
HK JDW NO:
2936-5M2210ZF256C5N
Package:
FBGA
Datasheet:
5M2210ZF256C5N
Description:
1.81.2/3.3V 1mm PMIC 256 Pin 118.3MHz 1.8V FBGA
Purchasing and Inquiry
5M2210ZF256C5N Overview
This network has 1700macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).The item is enclosed in a FBGA package.There are 203 I/Os on the board.Devices are programmed with terminations of [0].BOTTOMis the terminal position of this electrical part.The power source is powered by 1.8Vvolts.The part belongs to Programmable Logic Devices family.256pins are programmed on the chip.The device can also be used to find [0].For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].For storing data, it is recommended to use [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.There are 256 pins on the device.In this case, the maximum supply voltage is 1.89V.A minimum supply voltage of 1.71V is required for this device to operate.This device runs on 1.81.2/3.3Vvolts of electricity.In total, there are 203programmable I/Os.You can achieve 118.3MHzfrequencies.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.It is recommended that the operating temperature be lower than 85°C.In total, it contains 2210 logic blocks (LABs).A maximum frequency of less than 304MHzis recommended.Devices contain a 1kBmemory for storing data and programs.
5M2210ZF256C5N Features
FBGA package
203 I/Os
256 pin count
256 pins
1.81.2/3.3V power supplies
2210 logic blocks (LABs)
5M2210ZF256C5N Applications
There are a lot of Altera 5M2210ZF256C5N CPLDs applications.
  • I/O expansion
  • Digital designs
  • Network Interface Card (NIC) and Host Bus Adapter (HBA)
  • Digital multiplexers
  • Custom shift registers
  • Programmable power management
  • Page register
  • Protection relays
  • Bootloaders for FPGAs
  • Discrete logic functions
Step5Bar-code shipping tag
5M2210ZF256C5N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    FBGA
  • Number of Pins
    256
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    3A991
  • Terminal Finish
    TIN SILVER COPPER
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Frequency
    118.3MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Power Supplies
    1.81.2/3.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    1.89V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Memory Size
    1kB
  • Operating Supply Current
    2mA
  • Number of I/O
    203
  • Nominal Supply Current
    2mA
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    7 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Programmable I/O
    203
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    2210
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • JTAG BST
  • In-System Programmable
  • Height
    1.25mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm