  • EPM1270T144C5N
EPM1270T144C5N
advertisement
Manufacturer No:
EPM1270T144C5N
HK JDW NO:
2936-EPM1270T144C5N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM1270T144C5N
Description:
PMIC 144 Pin 304MHz 2.5V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM1270T144C5N Overview
980macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.You can find it in package [0].In this case, there are 116 I/Os programmed.It is programmed that device terminations will be 144 .As the terminal position of this electrical part is [0], it serves as an important access point for passengers and freight.There is 2.5V voltage supply for this device.There is a part in the family [0].The chip should be packaged by Bulk.There are 144 pins on the chip.It is also possible to find IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3Vwhen using this device.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].It is recommended to store data in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.It is designed with 144 pins.It operates with the maximal supply voltage of 3.6V.A minimum supply voltage of 2.375V is required for it to operate.A frequency of 304MHzcan be achieved.It is recommended that the operating temperature exceeds 0°C.A temperature lower than 85°Cis recommended for operation.The logic block consists of 127 l logic blocks (LABs).A fundamental building block of logic consists of 1270logic elements/cells.The maximal frequency should be lower than 304MHz.Using the devices' 1kBmemory, programs and data can be stored.
EPM1270T144C5N Features
TQFP package
116 I/Os
144 pin count
144 pins
127 logic blocks (LABs)
EPM1270T144C5N Applications
There are a lot of Altera EPM1270T144C5N CPLDs applications.
  • USB Bus
  • PULSE WIDTH MODULATION (PWM)
  • Complex programmable logic devices
  • I/O PORTS (MCU MODULE)
  • ROM patching
  • PLC analog input modules
  • INTERRUPT SYSTEM
  • POWER-SAVING MODES
  • Digital multiplexers
  • Voltage level translation
Step5Bar-code shipping tag
EPM1270T144C5N
  • Package / Case
    TQFP
  • Number of Pins
    144
  • Weight
    1.319103g
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    144
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 3.3V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Frequency
    304MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    OTHER
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    2.375V
  • Operating Supply Current
    55mA
  • Number of I/O
    116
  • Nominal Supply Current
    110mA
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    304MHz
  • Number of Logic Elements/Cells
    1270
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    127
  • Speed Grade
    5
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    980
  • JTAG BST
    YES
  • In-System Programmable
  • Height
    1.4mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm