  • EPM3256ATC144-10N
EPM3256ATC144-10N
advertisement
Manufacturer No:
EPM3256ATC144-10N
HK JDW NO:
2936-EPM3256ATC144-10N
Package:
TQFP
Datasheet:
EPM3256ATC144-10N
Description:
0.5mm PMIC 144 Pin 126.6MHz 3.3V TQFP
Purchasing and Inquiry
EPM3256ATC144-10N Overview
Currently, there are 256 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.There is a TQFP package containing it.This device has 116 I/O ports programmed into it.It is programmed to terminate devices at [0].The terminal position of this electrical part is QUAD, which serves as an important access point for passengers or freight.The power supply voltage is 3.3V.This part is part of the family [0].In this chip, the 144pins are programmed.The device can also be used to find [0].In digital circuits, 5000gates serve as building blocks.Optimal efficiency requires a supply voltage of [0].It is recommended that data be stored in [0].Surface Mountis the mounting point of this electronic part.It is designed with 144 pins.With a maximum supply voltage of [0], it operates.The device is designed to operate with a minimal supply voltage of 3VV.There is 126.6MHz frequency that can be achieved.In order to operate, the temperature should be higher than 0°C.Temperatures should not exceed 70°C.It is composed of 16 logic blocks (LABs).It is recommended that the maximum frequency is less than 0.This kind of FPGA is composed of EE PLD.
EPM3256ATC144-10N Features
TQFP package
116 I/Os
144 pin count
144 pins
16 logic blocks (LABs)
EPM3256ATC144-10N Applications
There are a lot of Altera EPM3256ATC144-10N CPLDs applications.
  • State machine control
  • Storage Cards and Storage Racks
  • STANDARD SERIAL INTERFACE UART
  • Digital multiplexers
  • Synchronous or asynchronous mode
  • DDC INTERFACE
  • State machine design
  • Interface bridging
  • Software-driven hardware configuration
  • Complex programmable logic devices
Step5Bar-code shipping tag
EPM3256ATC144-10N
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    126.6MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    144
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Number of I/O
    116
  • Memory Type
    EEPROM
  • Propagation Delay
    7.5 ns
  • Turn On Delay Time
    10 ns
  • Frequency (Max)
    126.6MHz
  • Programmable Logic Type
    EE PLD
  • Number of Gates
    5000
  • Number of Logic Blocks (LABs)
    16
  • Speed Grade
    10
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    256
  • JTAG BST
    YES
  • Ambient Temperature Range High
    70°C
  • In-System Programmable
  • Height
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm