  • 63LSQ120000MCPC77X141
63LSQ120000MCPC77X141
advertisement
Manufacturer No:
63LSQ120000MCPC77X141
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-63LSQ120000MCPC77X141
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
Description:
LSQ 120000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.031Dia 77.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
63LSQ120000MCPC77X141
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LSQ
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    3.031Dia 77.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    120000μF
  • Lead Spacing
    1.236 31.40mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    21.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    23.76A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    5.669 144.00mm