  • 63LSW4700M36X50
63LSW4700M36X50
advertisement
Manufacturer No:
63LSW4700M36X50
HK JDW NO:
683-63LSW4700M36X50
Description:
LSW 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 1.417Dia 36.00mm -40°C~105°C Polar 12.7mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
63LSW4700M36X50
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    LSW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.417Dia 36.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    4700μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Lead Pitch
    12.7mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    5.922mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.2A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.52A @ 10kHz
  • Diameter
    36mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.087 53.00mm