  • 63MXG3900MEFCSN25X30
63MXG3900MEFCSN25X30
advertisement
Manufacturer No:
63MXG3900MEFCSN25X30
HK JDW NO:
683-63MXG3900MEFCSN25X30
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXG 3900μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.55A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Quantity:
In Stock : 4
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
63MXG3900MEFCSN25X30
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MXG
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3900μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.48705mA
  • Ripple Current
    2.55A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.55A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.9325A @ 10kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm