  • 63PEV56M10X10.5
63PEV56M10X10.5
advertisement
Manufacturer No:
63PEV56M10X10.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-63PEV56M10X10.5
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
PEV Series 56μF Aluminum Polymer Capacitors ±20% Radial, Can - SMD Surface Mount Tape & Reel (TR)
Purchasing and Inquiry
The capacitance can run at the range of 56μF.
±20% are used to determine the tolerance of this capacitor. It is contained in a package of Radial, Can - SMD. This capacitor is accessible in the Tape & Reel (TR) packaging. It belongs to PEV series. This part is mounted in the way of Surface Mount. The type of the 63PEV56M10X10.5 capacitor can be classified as Hybrid. It is suitable for the component connected in Automotive. This device operates temperature at the range of -55°C~105°C. Rubycon 63PEV56M10X10.5 is suitable to conduct the ripple current at 90mA. 63PEV56M10X10.5 Capacitor is mounted by Surface Mount. There are 2 terminals embeded in 63PEV56M10X10.5 Capacitor. Voltage - Rated often has values of 63V. The part is packaged by TR. The dielectric materials are defined as ALUMINUM (SOLID POLYMER).
PEV Series
Capacitance: 56μF
Tolerance: ±20%
Package / Case: Radial, Can - SMD
Packaging: Tape & Reel (TR)
Works Operating Temperature: -55°C~105°C
There are great quantities of applications of 63PEV56M10X10.5 Aluminum Polymer Capacitors.
  • Voltage Doubling
  • Power Line Buffering
  • Flashtube Ignition
  • To reduce power noise & signal noise
  • Spot Welding
  • Bypassing Noise Filtering
  • DC Link
  • Lighting Ballast
  • Coupling or blocking
  • Audio Crossover
Step5Bar-code shipping tag
63PEV56M10X10.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    90mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    90mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    10.3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PEV
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Hybrid
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    56μF