  • 63YK220M10X16
63YK220M10X16
advertisement
Manufacturer No:
63YK220M10X16
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-63YK220M10X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YK 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 490mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
63YK220M10X16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YK
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    220μF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    490mA
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    490mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    588mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm