  • 63YK47MEFCT16.3X11
63YK47MEFCT16.3X11
advertisement
Manufacturer No:
63YK47MEFCT16.3X11
HK JDW NO:
683-63YK47MEFCT16.3X11
Description:
YK 47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.248Dia 6.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
63YK47MEFCT16.3X11
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YK
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    190mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    285mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm