  • 63YXG15MEFCTA5X11
63YXG15MEFCTA5X11
advertisement
Manufacturer No:
63YXG15MEFCTA5X11
HK JDW NO:
683-63YXG15MEFCTA5X11
Description:
YXG 15μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 23.1mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
63YXG15MEFCTA5X11
    Select All
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    15μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.00945mA
  • Ripple Current
    23.1mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.09
  • Impedance
    2.3Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    23.1mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    55mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm