  • 63YXG82MEFCCE8X16
63YXG82MEFCCE8X16
advertisement
Manufacturer No:
63YXG82MEFCCE8X16
HK JDW NO:
683-63YXG82MEFCCE8X16
Description:
YXG 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 150mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
63YXG82MEFCCE8X16
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXG
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    63V
  • Capacitance
    82μF
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.05166mA
  • Ripple Current
    150mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Tan Delta
    0.09
  • Impedance
    450mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    150mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    300mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    16mm