  • 6SEP150M+TSS
6SEP150M+TSS
advertisement
Manufacturer No:
6SEP150M+TSS
HK JDW NO:
590-6SEP150M+TSS
Package:
Radial, Can
Datasheet:
6SEP150M+TSS
Purchasing and Inquiry
6SEP150M+TSS Overview
Systems need 2.56A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.This electrical device has an ESR (Equivalent Series Resistance) of 35mOhm.In order for 128mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.It is important to note that the part has a dissipation factor of 12 %.Ideally, the operating temperature should be -55°C~105°C.
6SEP150M+TSS Features
2.56A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 35mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
6SEP150M+TSS Applications
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Miniature high Power Supply.
  • Phone chargers
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • LED driver power supplies
Step5Bar-code shipping tag
6SEP150M+TSS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Leakage Current
    472μA
  • Ripple Current
    2.56A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Ripple Current @ Low Frequency
    128mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.56A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    7mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Series
    OS-CON™, SEP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    450 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C