  • 6SEPC1500M
6SEPC1500M
advertisement
Manufacturer No:
6SEPC1500M
HK JDW NO:
590-6SEPC1500M
Purchasing and Inquiry
6SEPC1500M Overview
In order to power systems, 5.56A @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 10mOhm.The 13 pin remains in place.Providing a ripple current at low frequency is necessary for 278mA @ 120Hz to function properly.Dissipation factor of the part is 10 %.Stable operation requires -55°C~105°C as the operating temperature.
6SEPC1500M Features
5.56A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 10mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
6SEPC1500M Applications
Step5Bar-code shipping tag
6SEPC1500M
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    13
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Series
    OS-CON™, SEPC
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    1500μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.89mA
  • Ripple Current
    5.56A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    278mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.56A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    13mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm