  • 6THE150M
6THE150M
advertisement
Manufacturer No:
6THE150M
HK JDW NO:
590-6THE150M
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
6THE150M
Purchasing and Inquiry
6THE150M Overview
In this part, the ripple current is 2400mA.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 25mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.0.0945mA is supported by it.Capacitance is 150μF, so it operates with no capacitance.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 6.3V.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.In the seated position, it has a maximum height of 0.075 1.90mm°C, so it is stable under all conditions.
6THE150M Features
2400mA ripple current
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.0945mA
with a capacitance of 150μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~125°C
6THE150M Applications
  • Power supplies
  • Notebook
  • Smart phone
  • Tablets
  • LCD TV
Step5Bar-code shipping tag
6THE150M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 6THE150M.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    POSCAP™ TH
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Palladium/Gold (Pd/Au)
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0945mA
  • Ripple Current
    2400mA
  • Tan Delta
    0.1
  • Manufacturer Size Code
    D2E
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm