  • A758KK687M0GAAE016
A758KK687M0GAAE016
advertisement
Manufacturer No:
A758KK687M0GAAE016
HK JDW NO:
417-A758KK687M0GAAE016
Purchasing and Inquiry
A758KK687M0GAAE016 Overview
Systems need 4.1A @ 100kHz ripple current at high frequency to be powered.In this case, the ESR (Equivalent Series Resistance) is 16mOhm.Stable operation requires a temperature of -55°C~105°C.
A758KK687M0GAAE016 Features
4.1A @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 16mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~105°C
A758KK687M0GAAE016 Applications
There are a lot of KEMET A758KK687M0GAAE016 applications of aluminum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
A758KK687M0GAAE016
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    680μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    16mOhm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.1A @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.354 9.00mm