  • A759EQ475M2AAAE160
A759EQ475M2AAAE160
advertisement
Manufacturer No:
A759EQ475M2AAAE160
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-A759EQ475M2AAAE160
Package:
Radial, Can
Purchasing and Inquiry
A759EQ475M2AAAE160 Overview
510mA @ 100kHz ripple current @ High Frequency is needed to power systems.A value of 160mOhm is assigned to the electrical device's ESR (Equivalent Series Resistance).In order for 25.5mA @ 120Hz to fully perform its function, a ripple current at a low frequency must be provided.In order to ensure stable operation, the operating temperature should be -55°C~125°C.
A759EQ475M2AAAE160 Features
510mA @ 100kHz ripple current on a high frequency
a 160mOhm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
an operating temperature of -55°C~125°C
A759EQ475M2AAAE160 Applications
There are a lot of KEMET A759EQ475M2AAAE160 applications of aluminum polymer capacitors.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • Miniature high Power Supply.
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
  • LED driver power supplies
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
A759EQ475M2AAAE160
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Polymer
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    25.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    510mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    A759
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%