  • AD5122BCPZ10-RL7
AD5122BCPZ10-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5122BCPZ10-RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD5122BCPZ10-RL7
Package:
16-WFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD5122BCPZ10-RL7
Description:
16 Terminations2.5V 16 Pin AD5122 Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5122BCPZ10-RL7 Overview
It is contained in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP pacakge.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).128 taps protect this pentometer against overcurrent.There are 128 positions in pentometer.It is designed 16 terminations.You will find here 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.For its performance, it uses 2.5V.16 pins can be seen in The digi devices.Mounting in Surface Mount is recommended.It can supply voltages up to 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.The AD5122 family contains pentometer.The mount is Surface Mount.This potentiameter gets 16 pins on it.With this digital variable resistor, you can find Cascade Pin.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5.5V.Here are the additional features of this digital potentiometer: REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENTIf the supply current is operated in the range of 700nA or higher, it will provide its performance.Having a maximum supply current of 32μA, digital potentiometer is able to handle any load.To transfer data, there are 3MHz bandwidths available.Use the max dual supply voltage of 2.75V when conducting this pentometer.With dual supply voltage up to 2.25V, pentometer ensures stable power.
AD5122BCPZ10-RL7 Features
Available in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5122BCPZ10-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5122BCPZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable I to V converter
  • Sensor auto referencing circuits
  • Noise-free volume controller
  • Bias adjustment circuits
  • Analogue circuit
  • Used as variable resistor
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Automotive electronics
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
AD5122BCPZ10-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-WFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±8%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Cascade Pin
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Additional Feature
    REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENT
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD5122
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Operating Supply Current
    700nA
  • Nominal Supply Current
    700nA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    32μA
  • Bandwidth
    3 kHz
  • Taper
    Linear
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    3MHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.25V
  • Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    55
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm