  • AD5122BRUZ100-RL7
AD5122BRUZ100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5122BRUZ100-RL7
HK JDW NO:
84-AD5122BRUZ100-RL7
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminations2.5V 16 Pin Digital PotentiometersSPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5122BRUZ100-RL7 Overview
It is contained in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.For this pentometer, there are 128 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 128 positions.The terminations are 16.You will find here 1 functions for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.The performance of the product is powered by 2.5V.The digi devices shows the 16 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.potentiameter with 16 pins.With this digital variable resistor, you can find Cascade Pin.In a 5.5V supply voltage, potentiometers conduct.Here are some additional features of this digital potentiometer: REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENTThis electronic potentiometer needs to operate at 700nA supply current in order to deliver its performance.There are 3MHz bandwidth to transfer data.
AD5122BRUZ100-RL7 Features
Available in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5122BRUZ100-RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD5122BRUZ100-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Automatic gain control
  • Power calibration
  • Household appliances
  • Bias adjustment circuits
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Used as programmable gain amplifier
  • Adjustable gain amplifiers
  • Joysticks
  • Industrial control circuits
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
AD5122BRUZ100-RL7
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±8%
  • Feature
    Cascade Pin
  • Temperature Coefficient
    35 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Additional Feature
    REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENT
  • Voltage - Supply
    2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
    Non-Volatile
  • Bandwidth
    3 kHz
  • -3db Bandwidth
    3MHz
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -2.5V
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    130
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C
  • Length
    5mm